Evangelický kostel v Kralovicích rozezněl gospel

U příležitosti 80. výročí položení základního kamene se zaplněný kralovický evangelický kostel stal v sobotu 14. června dějištěm gospelové bohoslužby. Doprovodil ji plzeňský sbor Touch of Gospel a podíleli se na ní duchovní všech církví, které v Kralovicích působí.

Shromáždění zahájilo oslavy 80. výročí postavení zdejšího evangelického kostela, který projektoval významný stavitel a kralovický rodák Hanuš Zápal. Základní kámen kostela, zvonice a fary položili kralovičtí v červnu roku 1934.

Plzeňský sbor Touch of Gospel putuje s gospelovými bohoslužbami po plzeňských kostelích od adventu 2007. Tentokrát ovšem poprvé v plzeňském regionu zavítal do chrámu mimo krajské město. Netradiční bohoslužbu zde slavil společně s místními evangelickými, husitskými a katolickými duchovními.

Slovo "gospel" pochází z angličtiny a znamená evangelium neboli dobrou zprávu o Ježíši Kristu. Žánr se vyvinul na počátku 20. století ve Spojených státech jako specifická duchovní hudba amerických černochů.

Sbor Touch of Gospel se interpretací písní amerických černých křesťanů zabývá od počátku nového milénia. "Historie našeho souboru vlastně kopíruje dějiny samotného hudebního žánru. Když se postupem času vzdálil místu svého zrodu, černošským kostelům, a opanoval spíše koncertní pódia, začali jeho interpreti hledat cestu zpět ke svým kořenům," ohlíží se sbormistr Touch of Gospel Michal Beránek.